Náhledy Seznam
Perspektiva JZ
12 3 4 5 6 7

Novostavba mateřské školy Pod Vartou v Semilech

Semily
Datum: 12/2015
Stav: studie

Úkolem soutěže bylo řešit novostavbu dvou na sobě nezávislých mateřských školek.

Návrh z tohoto požadavku vychází a svým tvarem a umístěním na pozemku vymezuje zvlášť prostory jak pro klasickou školku, tak školku Waldorfskou. Podélná hmota do půlkruhu dělí pozemek na 3 celky – vstupní prostor s parkováním, zahradu mateřské školky a zahradu waldorfské školky. Každá školka má svou zahradu, přirozeně oddělenou hmotou budovy, navzájem se tedy nijak neruší, každá má svůj prostor a soukromí.

Dispoziční řešení vychází z požadavku na rozdělené provozy mateřských škol. Objekt tvoří jedna hmota, která je provozně rozdělena na dva samostatné celky se společným zázemím. Nad úroveň střechy vybíhají pouze spací části a část technologie. Materiálově je budova navržena v kombinaci dřevěného obkladu, omítky a oplechování. Střecha je navržena jako zelená, na JZ konci klesající do zahrady jako terénní vlna, která splývá s okolní zelení. Návrhem je také ponechán buk v jihozápadní části současné zahrady školky, který je v novém návrhu umístěn na osu vstupního atria.

Oblouková hmota využívá principů nízkoenergetických a šetrných domů jako terénní val, zelená střecha, velké prosklené plochy místností orientované k jihu, jižní venkovní ochoz, zčásti dřevěná konstrukce.